Мъжките национални отбори на България и Италия отново ще се изправят един срещу друг девет месеца след финала на Световното първенство в Манила. Двубоят е първи за двата тима от втората седмица на Волейболната лига на нациите (VNL 2026) в Любляна и ще се играе днес от 14:00 часа, българско време.
В лагера на действащите световни шампиони подхождат с голямо уважение към българския състав, воден от Джанлоренцо Бленджини. Това стана ясно от изказванията на селекционера Фердинандо де Джорджи и централния блокировач Джанлука Галаси преди старта на турнира в словенската столица.
За втората седмица на VNL в състава на Италия се завръщат четирима волейболисти, които не участваха в първия турнир в Отава – разпределителят Рикардо Сбертоли, капитанът Даниле Лавия, както и централните блокировачи Джанлука Галаси и Лоренцо Кортезия.
„Трябва да запазим отношението и начина, по който играхме през първата седмица. Искам да бъдем едновременно усмихнати и агресивни на игрището, защото имаме качествата да го направим“, заяви Де Джорджи.
.jpeg&w=1920&q=75)
Италианският специалист очаква изключително сериозен сблъсък срещу България.
„Срещу България очаквам тежък мач. Трябва да кажа, че тази група, както и предишната, е много трудна. Вече няма двубои, в които можеш категорично да разчиташ на ролята на фаворит. Средното ниво на VNL се повиши, а България игра финал на Световното първенство срещу нас, така че знаем нейната стойност“, коментира наставникът на „адзурите“.
Според него в съвременния международен волейбол все по-рядко има лесни съперници, а успехите идват благодарение на колективните усилия на целия състав.
„Очаква ни седмица, която трябва да изиграем с боен дух. Както се видя и през първата седмица, приносът на всички състезатели ще бъде много важен“, добави Де Джорджи.
Сходно мнение изрази и Джанлука Галаси, който се завръща в националния отбор именно за турнира в Любляна.
„Присъединявам се към отбора с много позитивни усещания. Намерих млад и амбициозен състав, който е много мотивиран. Това е група, която вече осъзнава на какво е способна и го показа през първата седмица. Нашата цел е да продължим развитието си и да стигнем до края на турнира в най-добрата възможна форма“, заяви централният блокировач.
Галаси също очаква нова тежка битка срещу българския национален отбор.
„Мачът срещу България е повторение на финала на Световното първенство от миналата година и със сигурност ще бъде много труден. Ние подхождаме към този двубой по различен начин в сравнение с финала, но мисля, че същото важи и за тях. Има още неща, които трябва да изчистим в играта си, но виждам огромно желание и решителност във всички момчета. Именно това ще се опитаме да покажем на игрището“, каза Галаси.
Централният блокировач подчерта и все по-високото ниво на Волейболната лига на нациите.
„Както първата, така и втората седмица ще бъде много тежка. Ще трябва да се борим за всеки положителен резултат. Нивото на VNL непрекъснато се повишава и всеки отбор може да те постави под напрежение. Дори малка грешка може да струва скъпо. Ние трябва да останем концентрирани върху собствената си игра и да продължим по пътя, който вече начертахме“, завърши Галаси.
Изказванията на Де Джорджи и Галаси показват, че в лагера на световните шампиони няма подценяване на България. Напротив – италианците очакват изключително оспорван двубой срещу отбора на Джанлоренцо Бленджини още в откриващия мач от турнира в Любляна.
снимки: Николай Варадинов






