VolleyWeek |
10 декември 2024 г. в 11:18 ч. |
126
Главният треньор на "Локомотив" Пламен Константинов след загубата от казанския "Зенит" (1:3) в реванша от полуфинала за Купата на Русия отговори не само на въпроси за играта, поради което разговорът се превърна в малко интервю за "БО Спорт" и Алмаз Хайров.
Българският специалист обясни защо Иля Казаченков този сезон по-често е резерва, какво не е наред с Йоанди Леал и дали новосибирският клуб претендира за връщането на Константин Абаев.
- Конкретно в днешната игра всичко се реши в първия гейм. Там не успяхме да победим съперника. Имахме възможности, но не успяхме да се възползваме от тях. След това психологията премина на страната на Казан. Те започнаха с преднина втория гейм, не успяхме да ги настигнем и да останем в играта за финала. Мисля, че първият гейм беше определящ.
- На загрявката помагахте на отбора като втори разпределител. Какво се случи с Игор Кобзар и за колко време ще отсъства?
- Засега не можем да кажем. Не искам да съобщавам предварително. Проблемите са неврологични. Лекарите го прегледаха, той премина ЯМР. Невролозите не дадоха разрешение за неговото участие. В последния момент стана ясно, че оставаме с един разпределител. Решението беше взето на обяд. Нямаше време да реагираме и да повикаме някого от младежкия отбор.
- Дмитрий Лизик явно не беше на ниво. Четири сервиса - четири грешки, в атака също не се получи. Той също ли има здравословни проблеми или просто лош ден?
- Просто лош ден. Всеки играч може да има лош ден, това се случва. Те не са машини. И е невъзможно да се предвиди дали денят ще бъде успешен или няма да се получава. Най-важното в такъв момент е резервите да помогнат. На пейката имаме играчи с достатъчно качество. Когато има възможност да се проявиш, трябва да използваш шанса си и по-бързо да влезеш в играта. Нашите резерви дълго се разиграваха. Заиграха добре едва в третия гейм, когато всичко вече беше загубено. Когато нямаше напрежение, се проявиха по-добре. А трябва веднага, от първата топка да излизаш и да помагаш, а не след три-четири загубени разигравания. Това също е урок как трябва да се излиза за смяна, когато е необходимо.
- Иля Казаченков беше основен диагонал на "Локомотив" и един от най-добрите на сервис в суперлигата, а този сезон по-често остава резерва. Той спря в развитието си или Раджаб Шахбанмирзаев е толкова добър и го надиграва?
- И едното, и другото. Имаше такъв момент, когато Иля се прояви добре, но после някак спря. Сега е лесно да се намерят оправдания. На първо място, на него е нужно специфично подаване. Бързите подавания не са му съвсем удобни.
Освен това, той загуби контрол над топката, която не е "Микаса" а "Волар". Това е друга топка. Иля имаше много чисти атаки по посоки, включително по линия. Той добре забиваше по линия и от задно поле, и от предно. Но с "Волар" загуби контрол. "Волар" е гума, ако сравняваме с "Микаса". И за гумата е нужен друг контрол. На някои техниката и ръцете подхождат за тази топка, на други - не.
Също така той не винаги се справя с очакванията. Едно е когато няма очаквания към теб, както беше в първия сезон. После вече противниците се настройват срещу теб, има напрежение в отбора, който иска да играе за призови места. И не всички се справят с това напрежение. Вие, журналистите, също не ги оставяте на мира. Постоянно тези сравнения. А защо Казаченков? А защо не Сапожков? А защо не Клец? А защо не знам кой. Това също влияе.
- Сякаш отдавна не се обсъжда тази тема.
- Е, вие я започнахте и тя продължава. Това влияе върху тях, те постоянно са в някакво съревнование. Трябва да покажат сега кой е по-добър, кой по-лош, защо са заложили на единия, защо на другия. Но в крайна сметка топ играчите са тези, които могат да играят под напрежение. Знам, че това влияе, особено на младите играчи, но те трябва да разберат, че на най-високо ниво в спорта винаги има напрежение. Винаги има внимание, винаги има очаквания. Тези, които могат да разкрият максималните си способности под напрежение, имат шампионски манталитет. А останалите са добри играчи с качество, но не са шампиони. Който прояви такъв манталитет, ще може да играе в топ отборите. Топ отборите не са за всички.
- На колко процента от възможностите си играе сега Йоанди Леал?
- Засега не съм видял Леал.
- Истинския?
- Не съм го видял.
- Това свързано ли е с травмата, с проблемите с рамото?
- Въпросът с рамото решихме. Всичко, което трябваше - направихме. Изпращахме го в Италия, за да го прегледа специалист, да даде мнение, програма. Въпросът вече не е в рамото, а в тренировъчния процес. И в неговата оптимална игрова форма, която засега още не сме видели. Далече е от това, което трябва. Взехме Леал като силов посрещач, за елементите, които носят точки. За да се проявява в атака, на сервис, на блок. Но засега това не го виждаме. И дали ще го видим?
- Той често става мишена в посрещането за съперниците.
- Посрещането оставям на последно място. Той не е балансиращ посрещач с прием, с обща игра, а силов посрещач. Това, което ни трябва, той засега не го показва.
- Вече започват да се носят слухове за трансфери. Известно е, че Майк Кристенсон преминава във "Верона", а Константин Абаев може да се върне оттам в Русия. Ще се борите ли за него?
- А защо питате мен?
- Защото Абаев е възпитаник на "Локомотив". Вие сте го изградили.
- Ние сме изградили много играчи и много от тях играят срещу нас. И какво от това? А Вербов питахте ли го?
- Все още не.
- А трябваше първо него. Чух, че двата "Зенита" обмислят оферти - и единият, и другият. Ние винаги сме с отворени врати за нашите възпитаници, но не сме първи на опашката. Впрочем, както обикновено. Ще видим къде ще отиде. Защо изобщо питате за разпределители? Сега не е време да се говори за това. Ако разпределителят, който играе в момента, чуе, че обмисляме някого, как ще завърши сезона?
- Клубовете сами започват да формират съставите си за следващия сезон през октомври-ноември.
- Защо за другите клубове не се носят слухове, а за нас се носят? Миналата година започваме плейофите - появява се новина, че Нгапет е в "Локомотив". Посрещачите гледат и си мислят: "Край, ние не оставаме."