VolleyWeek |
28 април 2025 г. в 18:17 ч.
Треньорът на полския национален отбор по волейбол за мъже, Никола Гърбич, даде обширно интервю за Sport.pl, в което разкрива подробности за старта на новия олимпийски цикъл към Лос Анджелис 2028, мотивите за някои трудни решения при селекцията и погледа си към бъдещето на играчи и първенството.
Новият сезон и селекцията:
Гърбич разказа за личния си подход към играчите преди обявяването на списъка, като е провел около 40 разговора. Той сподели и забавни моменти с дебютантите, като например шока на Матеуш Чункиевич при първия им разговор. Треньорът подчертава важността играчите да чуят директно от него информацията за повиквателните и подготовката.
Отсъстващи играчи и трудни решения:
Петима играчи от олимпийския състав получиха почивка през това лято. Гърбич коментира решението си да не включи в списъка опитния централен блокировач Карол Клос. Мотивът е желанието да се даде шанс на млади играчи, като решението не е само за този сезон и е свързано с дългосрочния план за Лос Анджелис. Гърбич изрази голямото си уважение към приноса на Клос и му е оставил възможността той сам да обяви бъдещето си в националния отбор.
Треньорът се върна и към труден момент от миналото лято – изваждането на Бартош Беднож от олимпийския състав за Париж. Гърбич призна, че това е било много болезнено за Беднож, но е бил силно впечатлен от съобщението, което е получил от него седмица след Игрите, в което Беднож изразява разочарование, но и разбиране, както и надежда за бъдеще в отбора. Гърбич потвърди, че Беднож е част от бъдещите планове, но в момента играчът се справя със здравословни проблеми (прасеца).
Контузиите и тяхното влияние:
Гърбич изрази притеснение за контузиите на играчите си, споменавайки гърба на Бартош Курек, коляното на Матеуш Биенек и гърба на Марчин Януш, както и скорошната контузия на Якуб Попивчак. Той обясни, че почивката, която някои играчи получават, е ценна за възстановяване от хронични проблеми, които нямат време да се излекуват през натоварения сезон, но тя не може трайно да реши всички здравословни проблеми.
Бъдещето на ветераните и капитанството:
Гърбич е категоричен, че никой няма сигурно място за Олимпийските игри в Лос Анджелис, независимо от минали заслуги или възраст. Всеки трябва да заслужи мястото си с нивото на игра. Той дискутира вероятността по-възрастни играчи като Бартош Курек и Гжегож Ломач да бъдат в състава през 2028 г., като отбеляза, че при Ломач шансовете може би са по-малки, давайки път на по-млади разпределители. За Курек и други като Биенек и Павел Заторски, ключът е в представянето и здравословното състояние. Гърбич сравни Курек с играчи като Мат Андерсън и Георг Грозер, които играят на високо ниво и на по-късна възраст, но признава, че при Курек проблемът с контузиите нараства.
Най-ценната роля на Бартош Курек за отбора е лидерството. Гърбич го определи като "втори треньор в съблекалнята", който е пример за младите и чиито думи се слушат. Самият Курек е поискал да не бъде повече капитан, тъй като е почувствал, че тази роля е "твърде голям товар" и го натоварва прекомерно с отговорности извън игрището, което му пречи да се фокусира върху играта. Гърбич е имал разговор с Курек по тази тема още преди две години. Треньорът още не е решил кой ще бъде новият капитан, като смята, че има време за това и ще обсъди въпроса с играчите. Отбелязва, че и Олек Шливка има подобна склонност да поема голяма отговорност като капитан.
Философия на селекцията:
Решенията на Гърбич се базират на настоящото ниво на игра, потенциала, поведението, отношението към различни ситуации и шансове, както и дългосрочния план за Лос Анджелис. Той даде пример с решението да не повика Карол Бутрин този сезон, за да пробва по-млади диагонали като Кевин Сасак (съотборник на Алекс Грозданов в Богданка), Бартош Гомулка и Алексий Насевич, като вижда голям потенциал за развитие при Сасак например. Гърбич подчертава, че решенията му никога не са лични и приоритет е победата на полския отбор, независимо кой е в състава. Той коментира и отсъствието на Бартош Кволек в последните години, като разкри, че преди две години Кволек не се е явил навреме за медицински прегледи, а Гърбич се нуждае от играчи, готови да "направят всичко, за да играят в националния отбор" и да комуникират проблеми. Той коментира и дебата около липсата на Давид Вох в списъка, обяснявайки, че не вижда потенциал у Вох да достигне нивото на водещите полски центрове като Кохановски, Хубер и Биенек в контекста на Олимпиадата в Лос Анджелис, но не го зачерква за бъдеще.
Размисли за минали мачове (Олимпийските игри в Париж):
Гърбич е гледал финала на Олимпиадата няколко пъти, а полуфинала срещу САЩ веднъж със сина си. Той продължава да анализира какво е можело да се направи по-добре. Споменава две конкретни ситуации: управлението на контузията на Марчин Януш преди четвъртфинала (може би е трябвало да е по-категоричен относно старта на Ломач, независимо от неяснотата около Януш) и евентуална смяна на Томаш Форнал след двете блокади от Антоан Бризар (не е искал да го извади от игра веднага след такива моменти).
Собственото бъдеще на Гърбич:
Треньорът е обмислял да се върне към клубна работа, но пазарът е зает и възможностите са ограничени. Той признава, че понякога му липсват темпото и натискът на клубната работа, но в момента истински се наслаждава на времето със семейството си, особено със синовете си в тийнейджърска възраст. Работата му като треньор на полския национален отбор го ограничава да работи в полски и италиански клубове. Не разглежда Русия като вариант. Не е сигурен за Турция, въпреки растящото ниво на първенството там.
Мнение за полската PlusLiga:
Гърбич прогнозира, че нивото на PlusLiga през следващия сезон най-вероятно ще бъде по-слабо от сегашното, заради очаквани напускания на ключови играчи като Курек, Бойер, Пери, Форнал и Хубер, както и финансови промени в някои клубове като Ястшембски Венгел. Въпреки това, той не смята, че понижаването на нивото на вътрешното първенство ще повлияе негативно на националния отбор, тъй като основните играчи или остават на високо ниво в Полша, или се преместват в силни чуждестранни лиги.
снимка: Sport.pl