Volley Week logo

VOLLEY WEEK

Жега в Орлеан: присъствието на публика остава под въпрос за мачовете от ВНЛ в CO'Met Арена

VolleyWeek

VolleyWeek

24 юни 2026 г. в 07:37 ч.

Жега в Орлеан: присъствието на публика остава под въпрос за мачовете от ВНЛ в CO'Met Арена

Етапът от Волейболната лига на нациите (VNL) при мъжете в Орлеан, който започва днес и продължава до 28 юни, попадна в сложен казус заради тежката гореща вълна, обхванала Франция. Департаментът Лоаре е под червен код заради горещините, като температурите в района достигат 38–41°C.
Заради това префектурата е издала заповед, с която забранява провеждането на спортни събития в департамента — с едно ключово изключение: разрешени са събитията в климатизирани зали. Точно тук е проблемът. Арената CO'Met, която е с капацитет 10 000 души, открита през януари 2023 г., не разполага с климатизация.
За да се спаси положението, Френската федерация по волейбол е платила за инсталирането на вентилатори и климатични агрегати в залата, които да охладят пространството. Днес сутринта — само часове преди първия мач — комисия за сигурност трябва да инспектира залата и поставената вентилационна система.
Според информацията от Федерацията и от метрополията на Орлеан, провеждането на мачовете не би трябвало да бъде поставяно под въпрос. Отвореният въпрос е дали ще бъде допусната публика — а това зависи от заключението на комисията. С други думи: волейбол по всяка вероятност ще има, но хилядите зрители, които обикновено изпълват трибуните, може и да не бъдат допуснати.
Несигурността цари и в самия отбор. Във вторник вечерта един от лидерите на „петлите", Трево Клевено, цитиран от изданието ici.fr, призна, че още нямат яснота как точно ще се играят мачовете. Ситуацията става още по-сериозна от факта, че по време на тренировката на Франция във вторник, ден преди мача срещу Иран, температурата в залата е достигнала 37,5 градуса, съобщава L’Équipe.
Програмата предвижда откриване с двубоя Япония – Сърбия, а вечерта домакините от Франция излизат срещу Иран. В групата в Орлеан участват още САЩ, Япония, Иран, Сърбия и Куба.
CO'Met не е непознато място за българския волейбол. Още с откриването на залата през 2023 г. „лъвовете" — тогава под ръководството на Пламен Константинов — играха своите мачове именно тук, в рамките на дебютното издание на Лигата на нациите за съоръжението. Тогава новата арена не създаваше никакви проблеми с условията на трибуните. Три години по-късно именно липсата на климатизация се оказва препятствието, което може да остави залата без публика.
Отделно от това организаторите си имат главоболия с присъствието на отборите на САЩ и Иран, които трябва да играят помежду си, на фона на крайно обтегнатите отношения между двете страни.