VolleyWeek |
26 юли 2025 г. в 18:57 ч.
Робертланди Симон днес е един от най-емблематичните централни блокировачи в света на волейбола. Лидер на италианския клуб „Пиаченца“ и националния отбор на Куба, той не просто вдъхновява с играта си – животът му е история за смелост, жертви и упоритост. В интервю за полската медия sport.tvp.pl, дадено пред журналистката Сара Калиш, Симон разказва за своя дълъг и труден път – от тренировките по кални площадки в Куба до големите арени на Европа.
Когато кубинските играчи решават да напуснат страната, за да се състезават професионално в чужбина, често това означава да се откажат от всичко. За Симон решението било още по-тежко.
„Не исках да бягам, защото бях много привързан към майка си. Загубих я преди девет години. Освен това имам брат с увреждане, за когото се грижа изцяло“, разказва той.
Емиграцията от Куба е особено трудна за спортисти – освен политическите и визови препятствия, стоят и личните. Затова Симон избрал различен път – трябвало да се ожени за италианка, за да получи възможност да напусне Куба легално. Връзката била кратка, но волейболистът постигнал своята цел: свобода да играе и да изгради професионална кариера.
Симон никога не е мечтал за волейбол – детската му страст била баскетболът. Но когато в местната спортна школа нямало места в баскетболната секция, треньори по волейбол убедили майка му да го пробва в този спорт. Така започва всичко.
„Волейболът е труден в началото. Не е като баскетбола, където получаваш топка и играеш. Няма нищо интуитивно – всичко трябва да се учи с много повторения.“
Но за децата в Куба не било лесно. Често нямали топки, мрежи, дори нормална спортна площадка.
„Тренирахме навън. Понякога само тичахме. Ако завалеше – нямаше тренировка. Когато някой ни дадеше 2-3 топки, ги използвахме до последно. Това обяснява и защо кубинците имат страхотна физика, но технически понякога изоставаме.“
След като решил да напусне Куба, Симон се изправил пред поредната стена – родината му не желаела да го освободи. Но тогава клубът „Пиаченца“ се намесил.
„Казаха, че ме искат и ще ми плащат, дори докато съм в Куба. Даваха ми по 300 долара на месец – огромна сума за мен тогава. Когато напуснах острова, уредиха договора ми, визи, всичко. Направиха невъзможното възможно.“
След като се отказал от националния отбор, Симон бил наказан от кубинското правителство. Две години нямал право да влиза в какъвто и да е спортен обект.
„Посветих това време на ежедневието – исках да създам стабилен дом в Куба. Но тъй като бях разпознаваем, трябваше да плащам по 3-4 пъти повече за всичко. Карах приятели да купуват материали вместо мен, за да ми излезе по-евтино.“
Днес Симон отново носи екипа на Куба, макар че това не е никак лесно. Политически ограничения, липса на директни полети, дълги пътувания и часови разлики затрудняват всеки турнир. И въпреки това, той продължава.
„Харесва ми това, което феновете в Полша изпитват към играчите си. В Куба е същото. Когато излезем на улицата, хората се приближават до нас и ни се радват. Виждам, че това, което правим, има значение.“
Историята на Робертланди Симон е повече от спортна биография – това е урок по вяра, семейна любов и издръжливост. В свят, в който талантът не винаги е достатъчен, той успява да пробие със сила, воля и помощ от правилните хора. И днес, въпреки трудностите, продължава да носи Куба в сърцето си и да доказва, че борбата винаги си струва.
снимки: Николай Варадинов