Само по-малко от 24 часа след изтощителната петгеймова битка срещу Канада и след общо три петгеймови мача в рамките на четири дни, Александър Николов изигра един от най-силните си двубои от турнира в Любляна и поведе България към ценна победа над Украйна с 3:1(25:20,18:25,25:23,25:17). Звездата на националния отбор реализира 26 точки и беше сред основните виновници за успеха, който остави "лъвовете" с 5 победи и 14 точки в отлична позиция в битката за място във финалния турнир на Волейболната лига на нациите в Китай. След срещата Николов говори пред VolleyWeek за психическата устойчивост на отбора, философията на Джанлоренцо Бленджини, собственото си представяне и впечатляващата игра на Симеон Николов.
– Алекс, успяхте да преодолеете един много корав и значително подсилен съперник. Миналата година в Бургас България загуби от Украйна без Олег Плотницки, а сега той се завърна. Как видя този мач от игрището?
– Невероятно беше, наистина. И най-вече – беше страшно забавно. Днес истински се забавлявахме на игрището. Мисля, че всеки фен можеше да го оцени. Това е България. Когато се забавляваме, когато сме заедно и сме единни, играем много по-добре и това води до такива резултати.
– Страдахте ли, както обича да казва Джанлоренцо Бленджини?
– Чисто технически – да. Но страданието, за което той говори, е психическо. Да не те мачкат. Когато съперникът направи серия от точки или започне да те затруднява със сервис, да не навеждаш глава. Той използва един италиански израз – di non subire. И днес нямаше нито един момент, в който това да се случи. Не наведохме глави, макар че направиха голяма серия във втория гейм, а в третия ни стопиха три точки от 24:20 до 24:23. Успяхме да се върнем и точно това беше най-важното.
– Още вчера каза, че тази среща отваря 50 процента от пътя към финалния турнир в Китай. Какво трябва да се случи през следващите две седмици?
– Най-важното е да намалим спадовете в играта. Те няма как да изчезнат напълно, но трябва да ги сведем до минимум. Това е постоянството, което всички искаме да постигнем. Успеем ли да стигнем до такова постоянство с нивото, което вече сме натрупали, ще направим още една голяма крачка напред.
– Кажи ми сега, когато се чуеш по телефона с Николов-старши, какъв грешки ще ти намери след този мач?
– Днес – абсолютно никакви. Тук ще прозвуча малко нескромно, но след три много тежки мача за мен, в които не играх на нивото, което очаквам от себе си, успях да изляза и да направя един от най-силния си мач в турнира. И като проценти в атака, и като усещане на игрището, и като отборна игра – да бъда с момчетата, да посрещам, да атакувам, да помагам във всички елементи. Така че съм горд със себе си и мисля, че днес човекът, за когото говориш, няма да има никакви забележки.
– А човекът, за когото говорим, ще намери ли нещо за Джуниър?
– За Джуниър? Какво да ти кажа... Да, има две грешки от сервис, но само с изпълнението си успя да създаде огромни проблеми на съперника. Освен това беше много прецизен и при неудобните топки, защото днес беше изключително трудно да се разпределя след такова посрещане в мач от Лигата на нациите. Той остана на много високо ниво във всички елементи, така че и за него няма какво лошо да се каже.






