Българският национален отбор показа характер и се върна на победния път във Волейболната лига на нациите след драматичния успех над Канада. След края на двубоя селекционерът Джанлоренцо Бленджини не скри, че това не е бил най-силният мач на неговия тим, но именно затова оценява победата още по-високо. Италианският специалист говори за психическата устойчивост на състава след болезненото поражение от Словения, отличи включването на Денислав Бърдаров и предупреди, че следващият съперник – Украйна, според него е най-силният отбор на турнира в Любляна.
– Ако трябва да съм честен този път май страдахте много?
– Да, всички страдахме много. Смятам, че точно такива победи са изключително важни. Не само защото победата винаги е ценна, а защото в Лигата на нациите е изключително трудно да спечелиш който и да е мач, не само срещу отборите, които всички определят като най-силните в света. Много е важно да успееш да победиш, когато не се намираш в най-доброто си състояние и не играеш най-добрия си волейбол. В първия гейм изпуснахме възможността да поведем с 1:0. След загубата от Словения и начина, по който се разви онзи мач, не беше никак лесно момчетата да останат психически стабилни. Те обаче се справиха отлично с това, с което разполагахме. Имахме силни индивидуални изпълнения, Денислав Бърдаров се включи много добре от резервната скамейка и така успяхме да стигнем до победата.
– Кое беше най-важното за успеха?
– Трябва да умееш да играеш с това, което имаш, и винаги да се стремиш да дадеш най-доброто от себе си при всякакви обстоятелства, без никога да се отказваш. Според мен това е правило номер едно в толкова тежък турнир като Лигата на нациите.
– Колко трудно беше от психологическа гледна точка след поражението от Словения?
– Много трудно. След четвъртия гейм срещу Словения пренесохме част от тези емоции и в началото на този мач. След като изпуснахме първия гейм, най-важното беше да не излезем от двубоя. Трябваше да запазим спокойствие, но най-вече да останем достатъчно концентрирани и ясни в решенията си. Усещах, че на отбора му липсва енергия. Не само физическа – което е нормално в толкова тежък турнир – но и психическа. Затова сигурно сте ме видели да викам толкова много край игрището. Опитвах се да дам допълнителна енергия на момчетата. След загубата от Словения и след изпуснатия първи гейм срещу Канада успяхме да останем спокойни и да направим онези три-четири неща, които ни бяха необходими, за да спечелим. Може би това не беше най-красивата България, която сме показвали, но тази победа е изключително важна. Трябва да умееш да печелиш и такива мачове.
– Какво очаквате от двубоя с Украйна?
– Това ще бъде съвсем различен мач. За мен Украйна е най-силният отбор на турнира тук в Любляна, ако съдим по резултатите, постоянството и качеството на играта. Това е тим, който още миналата година показа много сериозно ниво, а сега разполага и с Олег Плотницки – един от най-добрите посрещачи в света, който го доказва и в момента. Те победиха категорично Италия с 3:0, след това спечелиха срещу Бразилия и Канада също за три точки. Очаква ни много тежък двубой в техническо отношение и трябва да излезем на игрището с ясното съзнание колко силен съперник ни предстои.
– Мислите ли вече за третата седмица на Лигата на нациите в Чикаго?
– За Чикаго ще мислим, когато приключим участието си тук. Със сигурност и там ще бъде трудно, както беше през първата седмица и както е сега. Но в момента сме концентрирани изцяло върху утрешния мач с Украйна.






