Александър Николов беше сред основните фигури за драматичната четвърта победа на България във Волейболната лига на нациите. След успеха над Канада с 3:2 посрещачът говори пред VolleyWeek за трудния мач, отличното включване на Денислав Бардаров, спорните съдийски решения, предстоящия двубой с Украйна и битката за място във финалния турнир.
– Алекс, четвърта победа във ВНЛ и то след поредния турбулентен мач. Как я видя от игрището?
– Както каза един колега – направихме торта от не особено качествени продукти. Днес положението беше доста тежко, но въпреки цялата турбуленция успяхме да вземем две много ценни точки. Най-важното е победата срещу съперник, когото от години не бяхме побеждавали. Много съм щастлив и горд с отбора.
– Отлично включване на Денислав Бардаров...
– Абсолютно. Той ни обърна мача. Успя да влезе точно когато ни беше най-трудно. Голямо браво за него. Още преди мача му казах, че имам усещането, че днес ще влезе и ще направи разликата. Той само ми се усмихна, не знам дали ми повярва, но се оказа точно така.
– Трудното беше, че само преди ден изпуснахте спечелен мач срещу Словения. На какво според теб се дължеше онзи обрат от 20:16?
– Със сигурност имаше спад в концентрацията. Но трябва да отчетем и това, че Словения свърши много добра работа. Не е причината, че ние направихме директни грешки или те да ни спряха с някакви чудовищни блокади. Извадиха много топки в защита, пипаха на блок и след това си реализираха контраатаките. Това също трябва да се признае. Важното е, че днес успяхме да спечелим, защото можеше да стане и обратното – да загубим с 0:3, както ни се е случвало в миналото, или както загубихме тайбрека срещу Словения. Гледаме напред към следващия мач.
– Имаше ли някакъв по-специален разговор със Симеон Николов, за да не се повтарят някои ситуации, особено с носените топки?
– Честно казано, не знам какво става с това правило. Не е сериозно. Свири се, когато съдията реши. Половината ситуации не ги отсъждат, другата половина ги свирят, а при нас все става след 20-ата точка. Не смятам, че е правилно. Хората, които отговарят за правилата, трябва да седнат и да решат – или може, или не може. Не може всичко да зависи от субективната преценка на съдиите. А и днес, честно казано, почти всички спорни ситуации бяха отсъдени срещу нас.
– Следва мач с Украйна, която в момента е четвърта във временното класиране.
– Ще бъде кървава битка. Мотивацията няма да ни липсва. Въпросът е да останат и сили. Надявам се, че след като днес Денислав успя да се включи толкова добре, утре пак ще може да помогне. Така ще разпределим по-добре натоварването. Надявам се също и на включване на Марти Атанасов който успя да почине повече днес.
– Всички вече говорим за точки и за класирането. Имаш ли усещането, че България може да стигне до финалния турнир?
– Абсолютно. Смятам, че имаме шанс да се класираме за финалите. Остават ни пет мача, от които трябва да спечелим три. Все още имаме право на грешка. Имаме голяма възможност, това е истината. Всичко минава през мача с Украйна. Ако вземем точки и победи, всичко остава възможно.
– Само да ти припомня, че още през 2024 година каза, че ще победим Германия и Словения на Световното. Оказа се добър пророк. Дано и сега е така.
– Дано. Надявам се.






